Friday, August 19, 2016

Singapuri looduspäevad

Singapur on üldiselt tuntud kui suurlinnana, kus rahvast on nagu murdu ja pilvelõhkujad üksteise otsas. Nii ongi, aga sinna vahele on surutud kõvasti looduskaitsealasid, parke, rohelust ja loomaaedu. Pisike, aga kompaktne riik - ära mahuvad nii majad, inimesed, loomad ning eksootilised taimed.

Oma reisi teisel päeval otsustasime sukelduda täielikult loodusesse ja sõita 10 min paadiga väiksele saarekesele Pulau Ubin, kus pidavat elu ikka samamoodi veerema nagu 50 aastat tagasi. Tõsi küll, turiste on seal märksa rohkem kui vanasti.
Paadilt maha tulles kõmpisime koheselt rattalaenutusse, kust laenutasime viieks tunniks toredad punased suksud, millega saart avastama asusime.


Minu ainuke unistus - näha sõbralikke metsseapõrsaid tee peal kakerdamas - sai mitmekordselt täidetud. Nägime sel päeval puude otsas turnivaid ahve, jõe ääres peesitavaid kilpkonnasid, hiidsisalikku ja neid vahvaid metssigu. Ühesõnaga päev läks korda!


Budistlik tempel kilpkonnajõe ääres
 Vahepeal tegime värskendava peatuse, et jahutada endid mõnusate kookospähklitega:


Sõitsime rattaga ja järsku oli ahvike keset teed! Kõlas sahistamine põõsas - ohhoo, metssead ka!

Mõnus merepealne jalutusrada:

... mille pealt nägime tegutsemas hiidsisalikku! See sell oli vähemalt kahemeetrine:
Kui hästi vaatate, näete ka kala tema hambus, kelle ta hiljem põõsasse lohistas
Ühes rattaparklas oli sigu lausa hulgim - tuhnisid ninapidi jalgratastele jäetud kottides ja sibasid rõõmsalt ringi:

 Järgmisel hommikul otsustasime vallutada Singapuri kõrgeima mäe - 163m küngas Bukit Timah'is. Tee oli vahepeal ülijärsk, mis tekitas seinal kõndimise tunde. Vaade tipust polnud neid kannatusi sugugi väärt, kuna see nö tipp oli täiesti põõsastes ja seal polnudki mingit põnevat vaateplatvormi:

Ossu rühkimas
 ... aga vähemalt nägime ahve!

Räigelt hea, kui keegi Su eest kõik kirbud ise ära kougib^^
 Singapuri loomaaiale, jõe- ning öösafarile jätsime terve päeva. Just Singapuri loomaaia reklaam eelmisel aastal lennukis, tekitas minus suurt huvi selle väikse riigi vastu. Tegemist on ühega maailma parimatest loomaedadest, kus esindatud mitmeid väljasuremisohus loomaliike.

Minusuguse ahvifänni meeleheaks oli see loomaed paras ahvide eri. Seal ronis vabalt ringi ligi 20 liiki ahve. Juba loomaaia sissekäigu juures tervitas meid selline tore tegelane:

Tapiir oli samuti päris mõnus loom:

Meie suureks lemmikuks osutus see vahva loom, keda hüütakse "veealuseks baleriiniks" tema graatsilise kõnnaku tõttu - ujuda need sellid ei oska, nad lihtsalt liuglevad mööda põhja varvastega hoogu andes.

Kõigil omad toimetused:

"Käime katuseid mööda":

Mõnus ahvielu:

Nägin esimest korda neid Triibusid!!

Ja kaelkirjakut:

Õnnelikud Kuldmunad kaelkirjakuga^^
 Jalutasime ringi ja järsku laiutas teel selline uhke tegelane:

 "Kas Sa võtaksid mu koju kaasa?"
 "Eeem, JAAAAA"

Teine nunnu näoga, aga kõiki ja kõike õgiv komodo draakon - kõige suurem sisalikuline:

Hiigelkilpkonn, kes suure tõenäosusega elab kauem, kui Su lapselapsed :D

Jõesafari osakonnas elasid teiste seas ka kaks vahvat pandakaru: Kai Kai ja Jia Jia. Üks pandake oli väga tagasihoidlik ning puges kohemaid peitu, kui ma suure lauluga teda uudistama tulin (panda nägemise eufooriast unustasin ära vaikse olemise). Teine panda ei lasknud ennast segada ja põõnas hambad laiali nagu Miška. Võiks öelda, et see vahva bambuse-vitsutaja oli mu reisi (või vähemalt loomaaia) tipphetk :)

Mängupandasid kallistamas:

Ja Ossu sinna Singapuri krokodilli hambusse jäigi.... :(

Kokkuvõtvalt võin öelda, et Singapur oli üle ootuste tore. Nii korras, puhas ja ülihästi toimiv riik! Toiduvalik oli mitmekesine ning väga väga maitsev.
Vastupidiselt levinud eelarvamustele pole Singapuris reisimine sugugi kallis, kui seal proovida elada nagu kohalik: ööbida kesklinnast eemal, süüa hawker center'is, põgeneda looduse eksootikasse ning šopata Orchard Road'i asemel Chinatown'is.

Läbi Singapuri lähevad soodsalt päris mitmed Euroopa-Austraalia lennumarsruudid, nii et soovitan Kängurumaale lendavatel kaasmaalastel sealt kas või paariks päevaks läbi hüpata (kui see nagunii teele jääb). Hea koht ajavahega kohanemiseks, maitsvate toitude nautimiseks ning eksootilise elu uudistamiseks.

Nüüd oleme omadega juba Eestis, kus plaanime patareisid laadida paar nädalat, et seejärel tagasi Aussi seiklema minna.
Aga enne seda on nii mõnedki põnevad seiklused plaanis ;)

Singapuri linnapäevad

Kui ma hakkaks lemmikriikide top-i koostama, siis oleks Singapur kindlasti selle eesotsas. 
On lausa imetlusväärne, kuidas nõnda tihedasti asustatud väikest linnriiki puhtana hoida suudetakse. Samas, Singapuris viibitud ajaga sai meile selgeks, et väga suureks motivatsiooniks puhkuse ja korra hoidmisel on suured trahvid. Näiteks ahvi söötmise eest võib oodata 5000$ rahaline karistus või koguni vangla.Või kui unustad WC-s vee peale lasta ja vahele jääd - 500$ nagu niksti.

Singapuri on ajaloo jooksul sisse rännanud hiinlased, indialased, malaislased ning eurooplased. Viimaseid liigub ringi suhteliselt vähe. Suurem osa rahvastikust on Hiina päritolu.
Toreda Hiina pere juures üürisime tuba meiegi. Elasime kuus päeva täielikus kohalike piirkonnas uue ja uhke pilvelõhkuja 35. korrusel, mille leidsime AirBnb kaudu suhteliselt soodsa hinnaga. Meie kasutuses oli magamistuba oma vannitoaga, katuseterass ja õueala erinevate basseinide, aurusauna ning jõusaaliga!

Vaade katuseterassilt
Igal õhtu käisime söömas kodulähedases hawker center'is, kus olid võrratud söögid ning toredad tädid-onud. 
Hawker center'id on tänavatoidu keskused, kus tavalised inimesed väljas söömas käivad. Toidud on ülimaitsvad, odavad (2-3 eurot praad) ning kõhtu lahti ei tee (st et toiduvalmistamisel peetakse hügieenist lugu). Peaaegu kõik toidukorrad sõime tänavatoitu ja iga kord olime toidu kvaliteediga superrahul!
Ossu meie lemmikus hawker'is
Meie suur maja:

Katuselt avanev vaade tagaõuele:

Mõnus õhtune suplus enne magamaminekut:)

Kuna meie ööbimiskoht päris kesklinnas ei asunud, saime palju liikuda metrooga, mis oli kiire ja ülimugav. Ka transpordikaardid olid lihtsalt liiga ilusad (khm, mõelge nüüd Tallinna rohelise käraka peale) :

Olen jaganud Singapuri teemalised blogipostitused kaheks: linnaseiklused & looduses veedetud päevad. 
Esimene Singapuri päev mööduski kesklinnas patseerides, pildistades, pargipinkidel vahtides ja jäätist süües.

Turist teeb plaane väga tähtsalt
Kuldmunad linnamöllus
Mulle on alati meeldinud kontrastid: vana-uus, madal-kõrge...
Singapuri kuulsaim vaatamisväärsus - pooleldi merineitsi, pooleldi lõvi - Merlion, on ehitatud spetsiaalselt turistide rõõmuks, kui 80'ndatel keegi turismi ministeeriumist mingist kalasabaga lõvist jaurama hakkas. Igatahes siin ta nüüd on:

Vahepeale teile näitamiseks üks näidis-lõunasöök. Nasi lemak - kana/kalafilee kooks kookosriisi, friteeritud muna, kuivatatud anšooviste ja värske kurgiga. Traditsiooniline Malaisia söök:

Igal võimalusel lürpisime enda jahutamiseks jääkuubikutega värskelt pressitud mahlu. Guava-ananassimahla keegi? Või suhkruroo?

Kõrvuti odavate Hiinalinna turgudega paiknevad Singapuri teised vaatamisväärsused - superkallid kaubamajad, kus kõik kõrgmoe poed esindatud on. Ühesõnaga, kui raha on üle, siis sellega saab lehvitada Marina Bay Sands'il ja Orchard Road'il (või siis võite selle raha mulle ka anda, ma sööks selle maha, hehee;)
Selles kaubamajas oli oma liuväli, navigeeritav jõgi ja tiigike, mille keskel oli peene restoran
Orchard Road
Mõnel õhtul linna vahel jalutades oli hea hambusse võtta üks mõnus jäts. Võilevana, nagu kohalikud söövad:

Keset linna paikneb ka kena (ja megasuur) botaanikaaed, mille avastamiseks peaks võtma vähemalt pool päeva ja jalga panema tossud, sest vahemaad on pikad.

Taimemodell :D

Jälle vahelduseks veidike toitu. Nüüd räägime hommikusöögist. Nimelt söövad singapurlased hommikuks enamasti röstsaia kaya'ga (kookosmoos), mille kastavad toore või pooltoore muna sisse. Alla kugistavad selle kopi (kondentspiimaga kohv) abil. Oli päris nämmi, ostsin kaya't isegi kaasa :)


Üks päev oli meil eriti kultuurne, kui külastasime erinevaid templeid Little India linnaosas, uudistasime Araabia poode Kampong Glam'is Malaisia linnaosas ning mugisime Hiina toitu ja ostsime suveniire Chinatown'is.

Little India kaadrid:
Budistlik tempel
Taoistide tempel
Ossu uurimas hindu templit
Ja kena mošee
Mina töllerdamas väga puhta India tänavatel

Ossu lihtsalt väga värvilise majaga^^
Kampong Glam:
Kuna malaislased on põhiliselt islami usku, paknes nende linnaosas uhke mošee
Äge vaibapood ilma pealetükkivate kaupmeesteta
Kõik need lambid võtaks kaasa lihtsalt!
Chinatown oli meie lemmikkoht, kuhu sattusime mitmeid kordi:

Suveniire otsimas. Algul oli meel reibas, hiljem hakkas Kuldmuna jorisema :D
Väga kaunis koht kesklinnas on Gardens by the Bay - botaanikaaed kuulsate supertree'dega, mille ümber kasvavad väärtuslikud taimed. Selles pargis tasuks käia nii päeval kui öösel - pimedas hakkavad need puud ägedalt helendama:



Singapuri pilvelõhkujad muutuvad eriti vingeks pimeduse saabumisel. Ka päikseloojang oli imeline:


Järgmises postituses jutustan teile mitmekesisest Singapuri loomastikust ja ilusast loodusest ;)